Faber-Stainless Steel-Range Hoods CLPL36SSV2
Sku: WST5156S
Features
  • DELAYED AUTO-OFF — Automatically turns the fan off after a set time (varies by the hood).
  • DIRECT VENT — Top or direct rear venting (horizontal) to eliminate the need for extra ducting.
  • ENERGY DIFFUSER — A motor that improves efficiency and allows for longer duct runs.
  • LED LIGHT — Energy efficient and cool to the touch LED lighting.
  • INTENSIVE SPEED — Turns on at the highest speed for 10 minutes.
Documents
Product Sheet (en)
Product Sheet (en)
Owner's manual (en)
Owner's manual (en)
Installation guide (en)
Installation guide (en)
Highlights
Specifications
Dishwasher-Proof Filters Y Ducting Information 6" round (Top) Style Chimney
Installation Wall Mount Manufacturer Color Stainless Steel Series Name Classica Plus
Blower Included Y Airflow 600 CFM Color Stainless Steel
Height 85.57 cm Depth 46.99 cm Width 89.85 cm
Class Width 36" Warranty Limited 2 Years Included Power cord
Speeds
Technologies
Variable Air Management technology
Additional Dimensions
Canopy Depth - Height: 18 1/2" D x 9 13/16" H  |  Ceiling Height: Min 24" OFF - 7' 911/16", Max. 30" OFF - 9' 51/4"
Optional
FILTER1: Charcoal Filter Kit  |  FILTER1LL2: Long Lasting Charcoal Filter Kit  |  WIREBOX: Fixed Wire Box  |  HIGHCLPL: Chimney Kit (up to 11' 8" ceiling)  |  DUCTCLPL: Ductless Kit  |  REMORIG: Wireless Remote Control  |  MUDAMPER6: 6" Make-up Air Kit  |  MUDAMPER8: 8" Make-up Air Kit
Accessories
Power cord
FILTER1: Charcoal Filter Kit
• FILTER1LL2: Long Lasting Charcoal Filter Kit
• WIREBOX: Fixed Wire Box
• HIGHCLPL: Chimney Kit (up to 11' 8" ceiling)
• DUCTCLPL: Ductless Kit
• REMORIG: Wireless Remote Control
• MUDAMPER6: 6" Make-up Air Kit
• MUDAMPER8: 8" Make-up Air Kit
Specifications
Dimensions Width35.37"Height33.69"Depth18.5"
Finish: Stainless Steel
MPN: CLPL36SSV2
Product Details:
Dishwasher-Proof Filters
Y
Ducting Information
6" round (Top)
Style
Chimney
Installation
Wall Mount
Manufacturer Color
Stainless Steel
Series Name
Classica Plus
Blower Included
Y
Airflow
600 CFM
Color
Stainless Steel
Height
85.57 cm
Depth
46.99 cm
Width
Class Width
36"
Warranty
Limited 2 Years
Included
Power cord
Speeds
Additional Information
Technologies
Additional Dimensions