Faber-Stainless Steel-Range Hoods STGL30SSV
Sku: 46F1130V
Features
  • LED LIGHT — Energy efficient and cool to the touch LED lighting.
  • INTENSIVE SPEED — Turns on at the highest speed for 10 minutes.
  • FABER CLOUD — Control your Faber hood from anywhere using your smart device and Faber cloud app.
  • FILTER ALARM — An indicator on the hood signals when to wash filters.
  • DELAYED AUTO-OFF — Automatically turns the fan off after a set time (varies by the hood).
Dimensions Guide (en)
Owner's manual (en)
Owner's manual (en)
Installation guide (en)
Installation guide (en)
Warranty Details (en)
Warranty Details (en)
Highlights
Specifications
Dishwasher-Proof Filters Y Wi-Fi Y Style Chimney
Installation Wall Mount Manufacturer Color Stainless Steel Series Name Stilo Glass
Blower Included Y Airflow 600 CFM Color Stainless Steel
Height 63.83 cm Depth 45.42 cm Width 76.05 cm
Class Width 30" Included Power Cord Included
Speeds
Ducting Information
Ducted  |  Duct Size: 6" Round Top Vent  |  Ductless with DUCT4 kit
Technologies
Additional Dimensions
Ceiling Height: Min 24" OFF - 7' 8 11/16"  |  Ceiling Height: Max 30" OFF - 9' 3/4"  |  Canopy Depth-Height: 17 7/2"D x 2 3/8"H
Optional
Charcoal Filter Kit: FILTER2  |  Fixed Wire Box: WIREBOX  |  Chimney Kit: HIGH3  |  Ductless Kit (up to 11' ceiling): DUCT4  |  Wireless Remote Control: REMORIG  |  6" Make-up Air Kit: MUDAMPER6  |  8" Make-up Air Kit: MUDAMPER8
Information
ADA Compliant with Remote Control (Sold Separately)
Accessories
Power Cord Included
• Charcoal Filter Kit: FILTER2
• Fixed Wire Box: WIREBOX
• Chimney Kit: HIGH3
• Ductless Kit (up to 11' ceiling): DUCT4
• Wireless Remote Control: REMORIG
• 6" Make-up Air Kit: MUDAMPER6
• 8" Make-up Air Kit: MUDAMPER8
Specifications
Dimensions Width29.94"Height25.13"Depth17.88"
Finish: Stainless Steel
MPN: STGL30SSV
Product Details:
Dishwasher-Proof Filters
Y
Wi-Fi
Y
Style
Chimney
Installation
Wall Mount
Manufacturer Color
Stainless Steel
Series Name
Stilo Glass
Blower Included
Airflow
600 CFM
Color
Stainless Steel
Height
63.83 cm
Depth
45.42 cm
Width
Class Width
30"
Included
Power Cord Included
Speeds
Additional Information
Ducting Information
Technologies
Additional Dimensions
Optional