Fisher & Paykel-Black-Electric OR36SCI6B1
Sku: 85F36SCB
Dimensions Guide (en)
Highlights
Audio Feedback  |  Automatic Cooking/Minute Timer  |  Automatic Pre-Set Temperatures  |  Celsius/Fahrenheit Temperature  |  High-Resolution Display  |  Interior Light  |  Laser Etched Graphics  |  Precise Electronic Temperature Control  |  Toughened Fused Glass Graphics  |  Turned Stainless Steel Dials with Illuminated Halos  |  Automatic Rapid Pre-Heat  |  Concealed Element  |  Electronic Oven Control  |  Internal Light: 4 X 25W Halogen (2 Side And 2 Top)  |  Twin Cavity Fans
Specifications
Class Width 36" Downdraft Ventilation N Oven Light Y
Control Lock Y Self-Cleaning Y Wi-Fi Y
Convection Y Elements Smoothtop Burners/Elements 5
Warming Y Power 220 W Warranty Limited 2 Year Parts and Labor
UPC# 822843819669 Fuel Type Electric - Induction Series Name 9 Series Classic
Manufacturer Color Black Color Black Installation Type Freestanding
Number of Ovens Single Capacity (cu. ft.) 4.9 cu.ft. Sabbath/Star-K Y
Technologies
Burners/Elements Output
Centre Zone: 1850 / 2600 W  |  Left Front Zone: 2100 / 3700 W  |  Left Rear Zone: 2100 / 3700 W  |  Powerboost All Zones: Up to 5500 W  |  Right Front Zone: 2100 / 3700 W  |  Right Rear Zone: 2100 / 3700 W
Included
Optional
Hob Rear Trim: 3" 81654  |  Kick Strip Stainless Steel 81659
Information
120 V / 240 V  |  60 Hz  |  45 A
Appliance Care
Programs
Accessories
• 2-pc Grill System (Broil Pan and Grill Rack)
• Broil Pan
• 2 Sets Full-Extension Telescopic Shelves 578744
• Pyrolytic Proof Shelf Runners
• Hob Rear Trim: 3" 81654
• Kick Strip Stainless Steel 81659
Specifications
Finish: Black
MPN: OR36SCI6B1
Product Details:
Class Width
36"
Downdraft Ventilation
N
Oven Light
Y
Control Lock
Y
Self-Cleaning
Wi-Fi
Convection
Elements
Smoothtop
Burners/Elements
5
Warming
Power
220 W
Warranty
Limited 2 Year Parts and Labor
Fuel Type
Electric - Induction
Series Name
9 Series Classic
Manufacturer Color
Black
Color
Black
Installation Type
Freestanding
Number of Ovens
Single
Capacity (cu. ft.)
4.9 cu.ft.
Sabbath/Star-K
Technologies
Additional Information
Burners/Elements Output
Included
Optional
Information