Fisher & Paykel-Black-Single Oven OS24NDBB1
Sku: 85F41001
Features
  • SIZED TO SUIT (24-INCH) — This compact 24” Wall Oven can be placed almost anywhere. All companion products can be installed at a convenient height to suit your kitchen design and preference.
Dimensions Guide (en)
Owner's manual (en)
Owner's manual (en)
Installation guide (en)
Installation guide (en)
Warranty Details (en)
Warranty Details (en)
Specifications
Self-Cleaning N Digital Temperature Display Y Oven Light Y
Convection Y Wi-Fi N Steam Oven Y
Height 45.87 cm Width 59.69 cm Depth 56.19 cm
Class Width 24" Fuel Type Electric Series Name 9 Series Minimal
Manufacturer Color Black Color Black Total Capacity 1.3 cu. ft.
Warranty Limited 1 Year Parts and Labor
Technologies
Steam Technology  |  Convection Technology
Programs
Broil  |  Grill Power: 1500W  |  9 Functions  |  Ring + Broil  |  Steam + Ring  |  Steam 100  |  Steam 130  |  Steam Assist  |  Steam Clean (Oven)  |  True Convection Oven
Appliance Care
Easy Clean 316 Stainless Steel Interior  |  Easy to Clean Formed Side Racks  |  Removable Water Tank
Included
Baking Pan  |  Food Probe  |  Perforated Tray and Lid  |  Wire Shelf
Optional
Trim Kit 81662
Accessories
• Baking Pan
• Food Probe
• Perforated Tray and Lid
• Wire Shelf
Trim Kit 81662
Specifications
Dimensions Width23.5"Height18.06"Depth22.12"
Finish: Black
MPN: OS24NDBB1
Product Details:
Self-Cleaning
N
Digital Temperature Display
Y
Oven Light
Y
Convection
Wi-Fi
N
Steam Oven
Height
45.87 cm
Width
59.69 cm
Depth
Class Width
24"
Fuel Type
Electric
Series Name
9 Series Minimal
Manufacturer Color
Black
Color
Black
Total Capacity
1.3 cu. ft.
Warranty
Limited 1 Year Parts and Labor
Additional Information
Fan Element Power: 1500 W  |  Grill Power: 1500 W  |  Steam Generator: 1800 W  |  Audio Feedback  |  Automatic Cooking/Minute Timer  |  Celsius/Fahrenheit Temperature  |  Electronic Capacitive Touch Controls  |  High-Resolution Touch Display  |  Interior Light: 25W Halogen  |  Intuitive Information Display  |  Multi-language Interface  |  Precise Electronic Temperature Control  |  Recipe And Food Based Functions  |  3 Shelf Positions
Technologies
Programs