Fisher & Paykel-Stainless Steel-Dual Fuel OR30SCG6X1
Sku: 85F30XSS
Dimensions Guide (en)
Owner's manual (en)
Owner's manual (en)
Installation guide (en)
Installation guide (en)
Warranty Details (en)
Warranty Details (en)
Highlights
Advanced Cooling System  |  Broil: 4050 W  |  7 Rack Positions  |  Anti-Tilt Bracket  |  Auto Re-Ignition System  |  Balanced Oven Door  |  Catalytic Venting System  |  CoolTouch Door  |  Full Extension Telescopic Sliding Shelves  |  Non-Tip Shelves  |  Automatic Cooking/Minute Timer  |  Automatic Pre-Set Temperatures  |  Bright Chromed, Cast Zinc Dials with Illuminated Halos  |  Celsius/Fahrenheit Temperature  |  Electronic Clock  |  High Resolution Display  |  Laser Etched Graphics  |  Precise Electronic Temperature Control  |  Turned Stainless Steel Clock Buttons  |  Turned Stainless Steel Clock Crown (Dial)
Specifications
Class Width 30" Additional Dimensions Cutout: Depth 25 1/4", Width 30" Width 75.88 cm
Depth (Without Handles) 64.14 cm Height 90.81 cm Downdraft Ventilation N
Oven Light Y Self-Cleaning Y Wi-Fi N
Convection Y Burners Sealed Burners/Elements 4
Warming Y Power 220 W Warranty Limited 2 Years Parts and Labor
UPC# 822843813179 Appliance Care Pyrolytic Self-Clean Fuel Type Dual Fuel - Natural Gas
Installation Type Freestanding Number of Ovens Single Capacity (cu. ft.) 3.5 cu.ft.
Sabbath/Star-K Y
Technologies
Burners/Elements Output
Included
Optional
Hob Rear Trim 3 1/8" (Part 81656)  |  Kick Strip, Stainless Steel (Part 81660)
Information
208 V / 240 V  |  60 Hz  |  30 A
Programs
Accessories
• 2-pc Grill System (Broil Pan and Grill Rack)
• Broil Pan
• Full Extension Telescopic Shelves: 2 Sets (Part 578776)
• Grill Rack
• Pyrolytic-Proof Shelf RunnersL 1 Set
• Small Pot Support: 1 (Part 533981 Cast)
• Wok Stand: 1 (Part 534678)
• Hob Rear Trim 3 1/8" (Part 81656)
• Kick Strip, Stainless Steel (Part 81660)
Specifications
Dimensions Width29.87"Height35.75"
Finish: Stainless Steel
MPN: OR30SCG6X1
Product Details:
Class Width
30"
Width
75.88 cm
Depth (Without Handles)
64.14 cm
Height
Downdraft Ventilation
N
Oven Light
Y
Self-Cleaning
Y
Wi-Fi
N
Convection
Burners
Sealed
Burners/Elements
4
Warming
Power
220 W
Warranty
Limited 2 Years Parts and Labor
Appliance Care
Pyrolytic Self-Clean
Fuel Type
Dual Fuel - Natural Gas
Series Name
Classic
Manufacturer Color
Brushed Stainless Steel with Black Glass
Color
Stainless Steel
Installation Type
Freestanding
Number of Ovens
Single
Capacity (cu. ft.)
3.5 cu.ft.
Sabbath/Star-K
Additional Dimensions
Cutout: Depth 25 1/4", Width 30"
Technologies
Additional Information
Burners/Elements Output
Included
Optional
Information