Fulgor Milano-Stainless Steel-Speed Ovens F7DSPD24S1
Sku: 46M18262
Dimensions Guide (en)
Videos
Fulgor Milano - Passione Italiana
Specifications
Width 59.4 cm Height 45.2 cm Depth 54.6 cm
Class Width 24" Digital Temperature Display Y Convection Y
Clock Y Oven Light Y Fuel Type Electric
Color Stainless Steel Series Name 700 Series Manufacturer Color Stainless Steel
Capacity 1.2 cu. ft. Convection Power 2300 W
Information
KW/Amps rating at 240V, 60Hz: 3.4kW - 14A  |  KW/Amps rating at 208V, 60Hz: 2.7kW - 13A
Technologies
True Convection Technology
Programs
Microwave  |  Convection Roast  |  Convection Broil  |  Broil  |  Recipes
Specifications
Dimensions Width23.39"Height17.8"Depth21.5"
Finish: Stainless Steel
MPN: F7DSPD24S1
Product Details:
Width
59.4 cm
Height
45.2 cm
Depth
54.6 cm
Class Width
24"
Digital Temperature Display
Y
Convection
Y
Clock
Oven Light
Fuel Type
Electric
Color
Stainless Steel
Series Name
700 Series
Manufacturer Color
Stainless Steel
Capacity
1.2 cu. ft.
Convection Power
2300 W
Information
Technologies
True Convection Technology
Additional Information
3 Rack Positions  |  Dual Full Touch Keyboard - Electronic Control  |  TFT 3.5" Display  |  1X20W Halogen  |  3 In 1 Oven: Microwave, Convection, and Combi  |  Stainless Interior With Broiler  |  Quick Access Menu  |  Single Keyboard  |  Automatic Programs  |  Microwave Mode (6 Levels)  |  Fan Assisted Mode  |  10 Combined Functions  |  Automatic Cooking  |  Pre-selected and Customizable Recipes: (Weight, Temperature, Cooking Time)