Monogram-Black-Induction ZHU36RDPBB
Sku: 36M36PBB
Features
  • GLIDE TOUCH CONTROLS — Precisely control heat instantly and easily with one swipe
  • 11" 3700W INDUCTION ELEMENT — Rapidly boil water with our most powerfull induction element.
  • SYNCBURNERS — Control two 7" elements simultaneously to evenly heat large cookware or the included griddle
  • MELT SETTING — Gently melt delicate foods without burning or scorching.
  • CONTROL LOCK CAPABILITY — Control lock protects against unintended activation.
  • CUSTOM SETTINGS — Personalize your cooktop settings to fit your cooking style.
Highlights
Specifications
Height 11.75 cm Width 91.44 cm Class Width 36"
Type Built-In Fuel Type Electric Induction Color Black
Manufacturer Color Black ADA Compliant Y Warranty Limited 2 Years Parts and Labor
Digital Display Y Control Lock Y UPC# 084691862895
Elements Smoothtop Burners/Elements 5
Information
11,600W at 240V/60Hz  |  10,100W at 208V/60Hz  |  50 A
Information
UL
Optional
Precision Cooking Kit: JXPROBE1  |  Flush-Mount Kit: JXFLUSH1  |  Griddle: JXGRIDL1
Technologies
Induction Technology  |  Hestan Cue™ Pan
Burner/Element Size
Right Rear Element: 6"  |  Right Front Element: 8"  |  Center Element: 11"  |  Left Front Element: 7"  |  Left Rear Element: 7"
Power Output
Right Rear Element: 1800 W  |  Right Front Element: 3200 W  |  Center Element: 3700W  |  Left Front Element: 2500 W  |  Left Rear Element: 2500 W
Accessories
• Precision Cooking Kit: JXPROBE1
• Flush-Mount Kit: JXFLUSH1
• Griddle: JXGRIDL1
Specifications
Dimensions Width36"Height4.63"Depth20.37"
Finish: Black
MPN: ZHU36RDPBB
Product Details:
Height
11.75 cm
Width
91.44 cm
Class Width
36"
Weight
25.40 kg
Depth
Type
Built-In
Fuel Type
Electric Induction
Color
Black
Manufacturer Color
Black
ADA Compliant
Y
Width
Height
Depth
Weight
28.58 kg
Warranty
Limited 2 Years Parts and Labor
Digital Display
Y
Control Lock
Elements
Smoothtop
Burners/Elements
5
Additional Dimensions
Cutout Dimensions (Width x Depth) (In.) (null) - 33-7/8 x 19-1/8
UL
Optional
Technologies
Additional Information
Burner/Element Size
Power Output