Perlick-Panel Ready-Compact HP15RS-4-4L
Sku: 29P15FPR
About this Product
The Perlick 15" refrigerator with panel ready glass door features full-extension shelving that provides faster and safer product access with no reaching in the back of the cabinet. In addition, it comes with selectable blue or white LED lighting and an audible door alarm that warns the user if the door is held open.
Dimensions Guide (en)
Owner's manual (en)
Owner's manual (en)
Installation guide (en)
Installation guide (en)
Warranty Details (en)
Warranty Details (en)
Energy Guide (en)
Energy Guide (en)
Additional documents(en)
Additional documents(en)
Specifications
Installation Type Freestanding Door Hinge Left Series Name Signature
Color Panel Ready Refrigerator Type Compact Counter-Depth N
Total 2.8 cu. ft. Refrigerator 2.8 cu. ft. Door Alarm Y
Digital Display Y Frost Free Y Interior Light Y
Ice System None Water System None Width 37.77 cm
Height (With Hinge) 87 cm Class Width 22.9" or less Depth (Without Handles) 60.96 cm
Additional Dimensions Opening dimensions: 15"W x 24.87"D x 34.5"H Class Height 30" - 35" Weight 68.04 kg
Warranty 6-year warranty
Manufacturer Color
Panel ready glass door  |  Custom panel required (sold separately)
Information
115 VAC  |  60 Hz  |  2.1 amps  |  1 Ph  |  285 kWh/yr
Optional
Accessories
• Factory installed lock
• Stacking kit for HP15 models: 67990-L/R
• Caster kit for HP15 models: 66736-15
Door Hinge: Left
Specifications
Dimensions Width14.87"
Finish: Panel Ready
MPN: HP15RS-4-4L
Product Details:
Installation Type
Freestanding
Door Hinge
Left
Series Name
Signature
Color
Panel Ready
Refrigerator Type
Compact
Counter-Depth
N
Total
2.8 cu. ft.
Refrigerator
2.8 cu. ft.
Door Alarm
Y
Digital Display
Y
Frost Free
Interior Light
Ice System
None
Water System
None
Width
37.77 cm
Height (With Hinge)
87 cm
Class Width
22.9" or less
Depth (Without Handles)
60.96 cm
Class Height
30" - 35"
Weight
68.04 kg
Warranty
6-year warranty
Manufacturer Color
Additional Information
Information