Samsung-Stainless Steel-French 3-Door RF24BB6600QLAA
Sku: 40S4640S
Features
  • TWIN COOLING PLUS® — Independent fridge and freezer controls keep food fresher longer.
Specifications
Manufacturer Color Stainless Steel Door Hinge Left and Right Color Stainless Steel
Series Name Bespoke Installation Type Freestanding Counter-Depth Y
Refrigerator Type French 3-Door Interior Light Y Frost Free Y
Digital Display Y Gallon Door Y Crisper Drawers Y
Wi-Fi Y Filtration Indicator Y Water System Interior
Ice System Interior Filtration Y Weight 139.98 kg
Overall Depth 73.03 cm Additional Dimensions Dimensions (WxHxD) without hinges and door): 35 3/4" x 68 7/8" x 24" Class Width 35" to 37.9"
Width 90.81 cm Height (With Hinge) 177.8 cm Class Height 65" - 70"
Height 194.95 cm Depth 77.78 cm Additional Freezer Information High Efficiency LED Lighting
UPC# 887276624273 Freezer 6.8 cu. ft. Refrigerator 17.2 cu. ft.
Total 24.0 cu. ft. ADA Compliant Y Energy Star Certified Y
Technologies
Beverage Center™  |  Wi-Fi Enabled  |  Twin Cooling Plus
Dispenser Features
Warranty
Information
630 kWh/yr
Door Hinge: Left and Right
Specifications
Dimensions Width35.75"
Finish: Stainless Steel
MPN: RF24BB6600QLAA
Product Details:
Manufacturer Color
Stainless Steel
Door Hinge
Left and Right
Color
Stainless Steel
Series Name
Bespoke
Installation Type
Freestanding
Counter-Depth
Y
Refrigerator Type
French 3-Door
Interior Light
Y
Frost Free
Digital Display
Gallon Door
Crisper Drawers
Wi-Fi
Filtration Indicator
Water System
Interior
Ice System
Interior
Filtration
Weight
139.98 kg
Overall Depth
73.03 cm
Class Width
35" to 37.9"
Width
90.81 cm
Height (With Hinge)
Class Height
65" - 70"
Weight
150 kg
Width
Height
Depth
Additional Freezer Information
High Efficiency LED Lighting
Freezer
6.8 cu. ft.
Refrigerator
17.2 cu. ft.
Total
24.0 cu. ft.
ADA Compliant
Energy Star Certified
Technologies
Additional Information
Dispenser Features
Additional Dimensions
Dimensions (WxHxD) without hinges and door): 35 3/4" x 68 7/8" x 24"