Thermador-Stainless Steel-Drawers T24UR925DS
Sku: 90T925DS
 Contact Us to Purchase
About this Product
Thermador 24-inch Freedom® refrigerator drawer is Energy Star® qualified.
Specifications
Manufacturer Color Stainless Steel Door Hinge Drawer Color Stainless Steel
Series Name Freedom® Installation Type Built-In Counter-Depth N
Refrigerator Type Drawers Weight 71.21 kg Additional Dimensions Required cutout size (HxWxD): 34 1/2" x 24" x 24"
Depth (Without Handles) 60.0 cm Class Width 23" to 28.9" Width 60.64 cm
Height (With Hinge) 86.67 cm Class Height 30" - 35" Height 93.95 cm
Depth 76.17 cm Water System None Ice System None
UPC# 825225965657 Frost Free Y Energy Star Certified Y
Information
115 V  |  60 Hz  |  15 A
Door Hinge: Drawer
Specifications
Dimensions Width23.87"
Finish: Stainless Steel
MPN: T24UR925DS
Product Details:
Manufacturer Color
Stainless Steel
Door Hinge
Drawer
Color
Stainless Steel
Series Name
Freedom®
Installation Type
Built-In
Counter-Depth
N
Refrigerator Type
Drawers
Weight
71.21 kg
Depth (Without Handles)
60.0 cm
Class Width
23" to 28.9"
Width
60.64 cm
Height (With Hinge)
86.67 cm
Class Height
30" - 35"
Weight
78.93 kg
Width
Height
Depth
Water System
None
Ice System
None
Frost Free
Y
Energy Star Certified
Y
Additional Dimensions
Required cutout size (HxWxD): 34 1/2" x 24" x 24"
Information
115 V  |  60 Hz  |  15 A