Thermador-Stainless Steel-French 3-Door T36BT820NS
Sku: 90T820NS
 Contact Us to Purchase
About this Product
Thermador 36" Freedom® Collection, french-door bottom freezer refrigerator. This model features Professional handles, interior ice maker and all-LED sidewall and theater lighting.
Dimensions Guide (en)
Owner's manual (en)
Owner's manual (en)
Installation guide (en)
Installation guide (en)
Warranty Details (en)
Warranty Details (en)
Energy Guide (en)
Energy Guide (en)
Specifications
Installation Type Freestanding Door Hinge Left and Right Series Name Freedom®
Manufacturer Color Stainless Steel Color Stainless Steel Refrigerator Type French 3-Door
Counter-Depth N Total 20.0 cu. ft. Refrigerator 14.0 cu. ft.
Freezer 6.0 cu. ft. Ice System Interior Filtration Y
Water System None Energy Star Certified Y Sabbath Mode Y
Frost Free Y Door Alarm Y Interior Light Y
Digital Display Y Crisper Drawers Y Gallon Door Y
Wi-Fi N Height (With Hinge) 213.4 cm Width 90.8 cm
Depth (Without Handles) 61.0 cm Additional Dimensions Required Cutout Size (H x W x D): 84" x 36" x 24" or 25" Class Width 35" to 37.9"
Class Height 70" and More UPC# 825225801009
Technologies
SoftClose® Drawers  |  Freedom® Hinge  |  SuperFreeze®  |  SuperCool
Additional Freezer Information
Information
590 kWh  |  588 W  |  120 V  |  60 Hz  |  15 A
Warranty
Door Hinge: Left and Right
Specifications
Dimensions Width35.75"
Finish: Stainless Steel
MPN: T36BT820NS
Product Details:
Installation Type
Freestanding
Door Hinge
Left and Right
Series Name
Freedom®
Manufacturer Color
Stainless Steel
Color
Stainless Steel
Refrigerator Type
French 3-Door
Counter-Depth
N
Total
20.0 cu. ft.
Refrigerator
14.0 cu. ft.
Freezer
6.0 cu. ft.
Ice System
Interior
Filtration
Y
Water System
None
Energy Star Certified
Y
Sabbath Mode
Frost Free
Door Alarm
Interior Light
Digital Display
Crisper Drawers
Gallon Door
Wi-Fi
N
Height (With Hinge)
213.4 cm
Width
90.8 cm
Depth (Without Handles)
61.0 cm
Class Width
35" to 37.9"
Class Height
70" and More
Technologies
Additional Information
Additional Freezer Information
Information
Additional Dimensions
Required Cutout Size (H x W x D): 84" x 36" x 24" or 25"