Thermador-Stainless Steel-French 4-Door T42BT120NS
Sku: 90T5085S
 Contact Us to Purchase
Dimensions Guide (en)
Energy Guide (en)
Energy Guide (en)
Specifications
Total 23.1 cu. ft. Refrigerator 15.3 cu. ft. Freezer 7.8 cu. ft.
Installation Type Built-In Door Hinge Left and Right Manufacturer Color Stainless Steel
Counter-Depth N Energy Star Certified Y Sabbath Mode Y
Frost Free Y Door Alarm Y Interior Light Y
Digital Display Y Crisper Drawers Y Gallon Door Y
Height (With Hinge) 212.3 cm Width 106.1 cm Depth (Without Handles) 62.7 cm
Weight 288.49 kg Class Width 38" or more Class Height 70" and More
Filtration Y Ice System Interior Water System Interior
UPC# 825225966319
Technologies
Additional Dimensions
Flush Install Cutout Size (H x W x D) (in.): 84" x 42" x 25"  |  Proud Install Cutout Size (H x W x D) (in.): 84" x 41 1/2" x 24"
Dispenser Features
Additional Freezer Information
Freezer: -7°F (-22°C) to 6°F (-14°C)  |  SuperFreeze®: -15°F (-26°C) for Approximately 8 Hours
Information
110 - 120 V  |  60 Hz  |  15 A  |  Power Cord Length (in.): 118  |  Plug Type: 120V-3 Prong