True - Caliber-Panel Ready-Built-In TUIADA-15-RS-A-O
Sku: TRU152AO
Dimensions Guide (en)
Highlights
Specifications
Hinge Right Capacity 12.7 kg Daily Ice Production 34.02 kg
Color Panel Ready Energy Star Certified Y ADA Compliant Y
Drain Pump Installed Y Width 37.7 cm Height 81.0 cm
Depth 59.9 cm Weight 63.5 kg Class Width 15"
Information
UL
Technologies
Additional Dimensions
Cutout Dimensions (w x h x d): 15" x 32" x 24"  |  Standard Overlay Panel (w x h x d): 14 5/8" x 27 7/8" x 3/4"
Information
Voltage: 115/60/1  |  Amps: 2.85  |  Power Cord Length (ft.): 9 V
Warranty
3 years full (parts & labor)  |  6 years sealed system (parts & labor)
Optional
Descaling solution  |  Replacement water filter  |  Anti-condensation pads
Accessories
• Descaling solution
• Replacement water filter
• Anti-condensation pads
Specifications
Dimensions Width14.84"Height31.89"Depth23.58"
Finish: Panel Ready
MPN: TUIADA-15-RS-A-O
Product Details:
Hinge
Right
Capacity
12.7 kg
Daily Ice Production
34.02 kg
Color
Panel Ready
Energy Star Certified
Y
ADA Compliant
Y
Drain Pump Installed
Width
37.7 cm
Height
81.0 cm
Depth
59.9 cm
Weight
63.5 kg
Class Width
15"
UL
Additional Information
Technologies
Additional Dimensions