U-Line-Panel Ready-Built-In UHCR115-IS01B
Sku: MSC15IS1
Dimensions Guide (en)
Owner's manual (en)
Owner's manual (en)
Warranty Details (en)
Warranty Details (en)
Additional documents(en)
Additional documents(en)
Highlights
Specifications
Width 37.9 cm Height 86.7 cm Depth 56.2 cm
Class Width 15" Weight 41.28 kg Manufacturer Color Panel Ready
Cabinet Color Black Color Panel Ready Hinge Right
Capacity 11.34 kg Daily Ice Production 11.34 kg Reversible Door Y
Drain Pump Installed N Ice Shape Crescent Defrost Manual
Energy Star Certified N
Additional Dimensions
Panel height: 30 1/4" / 768 mm  |  Panel thickness: 3/4" / 20 mm  |  Panel width: 14 3/4" / 375 mm
Series Name
HCR115  |  1 Class
Warranty
Information
Voltage/Hz: 115 / 60  |  Amps: Running (115 V): 2.5 A V
Optional
ULAWATERHOOKUP: Braided Water Supply Line Kit
Accessories
Specifications
Dimensions Width14.92"Height34.13"Depth22.13"
Finish: Panel Ready
MPN: UHCR115-IS01B
Product Details:
Width
37.9 cm
Height
86.7 cm
Depth
56.2 cm
Class Width
15"
Weight
41.28 kg
Manufacturer Color
Panel Ready
Cabinet Color
Black
Color
Panel Ready
Hinge
Right
Capacity
11.34 kg
Daily Ice Production
Reversible Door
Y
Drain Pump Installed
N
Ice Shape
Crescent
Defrost
Manual
Energy Star Certified
N
Additional Dimensions
Series Name
HCR115  |  1 Class
Additional Information
Warranty
Information